Archive

Archive for July, 2010

کلاهتان را بالاتر بگذارید: نمایش پـ.ـورن استار معروف به مناسبت نیمه شعبان در صدا و سیما؟

مرداد ۳م, ۱۳۸۹ ۲۰ comments

جای برادران ارزشی واقعن خالی، این پست صرفن جهت اطلاع رسانی به برادران است، که به جای رصد کردن و مانیتور کردن فارسی ۱ و … گوشه چشمی هم به صدا و سیمای خودی داشته باشند.

میلگرد هشت را به فارسی ۱ و  مرداک کافر زدید، یک سوزن ته گرد هم به خودتان بزنید بد نیست!

برای چندمین بار صدا و سیما جمهوری اسلامی ایران، فیلم سینمایی دو کلاهبردار و نصفی رو به مناسبت اعیاد شعبانیه و در آستانه نیمه شعبان پخش کرد(جای تاسف داره واقعا، لینک معرفی اثر را در اینجا ببینید )

شاید از نظر خیلی ها اشکالی نداشته باشه، اما حقیر در عجبم از  دم خروس و قسم حضرت عباس.

از یک طرف در یک کانال، افاضات جناب آقای دکتر، مهندس، کارشناس رسانه، جامعه شناس و….. عباسی پخش میشه، مبنی بر «زنای ذهنی» با دیدن هنر پیشه های زن، در کانال دیگه، جناب آقای شریعتی ورژن سال ۸۹، حضرت رحیم پور اذغدی، از توطئه جنگ نرم و هالیوود می گویند و سـ.ـکس خشن و… از طرف دیگر در همان صدا و سیما فیلم معروف خانم و آقای اسمیت، تولید همان هالیوود کافر لامذهب به مناسبت عید شیعیان در کشور شیعه پخش میشه و این آخری شاهکاره.

نمی دانم، دیدن خانم Sabrina Ferilli (یکی از دو نقش اصلی فیلم) از پـ.ـورن استارهای بنام که عکسشون به وفور روی جلد نشریات آنچنانی به چاپ می رسد، و حسب اتفاق مثل خواهر عزیزمون آنجلینا جولی نیستند و بیش از بازیگری، چهره خاصشون معروفه اگر در صدا و سیما پخش بشه موجب زنای  ذهنی نمیشه؟

من خواهش می کنم، دوستان و عزیزان در صدا و سیما بفرمایند، برای چی تصویر این خانوم رو در صدا و سیمای ارزشی جمهوری اسلامی ایران نمایش می دهند؟

برای روشن شدن بحث، توجه شما رو به چند تصویر سانسور شده(به لحاظ بحث های اخلاقی) از ایشون جلب می کنم، بدیهی است اطلاعات بیشتر را می توانید خودتون با نام این خانوم جستجو کنید.

1

بازخوانی مطبوعات دهه ۶۰، هفته دوم تیرماه

تیر ۲۸م, ۱۳۸۹ No comments

امام(ره): شایعه سازی می کنند که اجناسی که برای جنگزده ها می خواهند ببرند این می رودتو جیب آقای بهشتی و آقای خامنه ای و آقای هاشمی/ آیت الله خامنه ای: برادر عزیزمان آقای هاشمی رفسنجانی که خود او یک شخصیت است، یک انسان بزرگ است، یک شخص است که انسان با بودن او احساس آسایش می کند اما او به من می گفت تا وقتی بهشتی بود خیال ما آسوده بود./ هاشمی: باید روزی برسد که ما از میلیاردها متر مکعب آب درتنگه هرمز انرژی عظیمی را به داخل کشور انتقال دهیم./ علت کاهش اموال امام(ره) بخشیدن زمین موروثی خمین بود.
۱۳۶۰: امام(ره): می خواستند افراد متعهد را از صحنه بیرون کنند

هفته دوم تیرماه سال ۱۳۶۰، همه درگیر انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی هستند. امام(ره) در شرایط ناگوار دوران، چندین سخنرانی ایراد و پیام هایی صادر می کنند. یکی از سخنرانی ها که در جمع خانواده شهدای هفتم تیر در محل حسینیه جماران ایراد می شود، از مهمترین آنهاست. در این سخنرانی در میان حسرت و غم و اندوه خانواده های شهدا، حضرت امام آسیب شناسی جالبی را طرح و به وجود شبکه و جریانی اشاره می کنند که از تسخیر لانه جاسوسی آغاز شده و بعد از آن قصد ترور شخصیت آیات بهشتی، خامنه ای و هاشمی را با وارد کردن اتهامات واهی از جمله فساد مالی و … داشته است. در این بخش، به این سخنان مهم اشاره می شود، ضمنا متذکر می شود از آنجا که این سخنان بسیار حساس هستند، به جای مطبوعات، از صحیه نور،جلد پانزدهم، صفحات ۲۲ تا ۳۲ استفاده شده است. (در صحیفه نور این دیدار ذیل تاریخ ۱۳/۴/۶۰ درج گردیده اما به استناد گزارش مطبوعات مورخ ۱۳/۴/۶۰ تاریخ دیدار روزپنج شنبه ۱۱/۴/۶۰ بوده است.)

امام(ره) پس ازتوصیه حضار به توجه به مسائل معنوی در خصوص وقایع رخ داده در ترور بزرگان نظام خطاب به حضار می فرمایند: «این طور نبود که من باب اتفاق یک کسی مرحوم مطهری را ترور کند یا مرحوم مفتح را یا آقای هاشمی را یاآقای خامنه ای را یا مرحوم بهشتی را (…)که برای اسلام هر کدام ارزشمندبودند .»

حضرت امام در ادامه با ذکر مخالفت ها و کارشکنی هایی که این گروه ها از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی انجام دادند می فرمایند: «این یک مسئله ای بود و یک جریانی . این جریان هست همراه با این انقلاب ، همزاد با این انقلاب و همراه با این انقلاب و الان هم هست و بعدهاهم خواهد بود.»

در ادامه حضرت امام، به مخالفت ها و کارشکنی هایی که در اداره مجلس و با مجلس رخ داده بود اشاره و با یادآوری اقدامات بنی صدر از جمله مخالفت وی با تاسیس حزب و تاسیس دفتری با عنوان دفتر هماهنگی در استان های کشور یاد آور می شوند: «قضیه دفترهای هماهنگی در سراسر کشور یک قضیه من باب اتفاق و عادی نبود(…) قضیه این نیست که مجلس یک مجلس غیرکارآیی است و از اشخاص غیر مطلع تشکیل پیدا کرده . مسائل این نیست ، مسئله این نیست که قوه قضائیه به دست انحصارطلبان افتاده است . مسائل اصلی آنها این نیست . مسائل امریکاست و اسلام ؛ جریان ، جریان امریکایی در مقابل اسلام .»

امام (ره) در ادامه به جریان شناسی پیش از انقلاب اشاره و سپس با یادآوری مخالفت هایی که با مجلس خبرگان، مجلس شورای اسلامی و قوه قضائیه می شد، جریان را فراتر از برخورد با اشخاص عنوان و می فرمایند: « نه از باب اینکه با رجایی وبهشتی و هاشمی و امام جمعه تهران(اشاره به ترور آیت الله خامنه ای) مخالفتی داشتند، چه مخالفتی ؟ یک جریانی بود که باید افراد متعهد نباشد. اگر شد آنها را از صحنه بیرون کنند و منعزل کنند از مردم ، بهتر.شایعه سازی کنند که حتی این اجناسی که برای جنگزده ها می خواهند ببرند این می رودتو جیب آقای بهشتی و آقای خامنه ای و آقای کذا، آقای هاشمی.»

در ادامه امام چون همیشه، ملت را پشتیبان اصلی نظام و مردم می دانند و بر لزوم اتحاد تاکید می کنند. ایشان از مردم می خواهند که خودشان وارد عمل شده و با نصیحت جوانانی که «گول خورده اند» از اقدامات تروریستی پیشگیری به عمل آورند و در مقابل از مسئولین می خواهند تا کسانی که قصد ایجاد نا امنی دارند را شناسایی و در دادگاه های عادلانه محاکمه کنند. حضرت امام، بار دیگر در جریان شناسی مسببان و عاملان فاجعه هفتم تیر به ماجرا تسخیر لانه جاسوسی اشاره و می فرمایند: «خط این بود که اصلا امریکا منسی(فراموش) بشود. یک دسته شوروی را طرح می کردند تا امریکا منسی بشود»

در ادامه امام (ره) به ماجرای بنی صدر اشاره و علت اصلی سرنگونی وی را اطرافیانش می دانند و اشاره می کنند که جدا نکردن خط از برخی اطرافیان چه عواقبی می تواند داشته باشد: «شما دیدید که آقای بنی صدر حسابش را جدا نکرده ، خدا می داند که من مکرر به این گفتم که آقا، اینهاتو را تباه می کنند. این گرگهایی که دور تو جمع شده اند و به هیچ چیز عقیده ندارند، تو رااز بین می برند، گوش نکرد، هی قسم خورد که اینها فداکار هستند، اینها مردم کذا هستند؛یعنی ، آنهایی که دور و بر او هستند. خوب من می دانستم که اینجور نیستند»

۱۳۶۲: آیت الله خامنه ای: برادرمان آقای هاشمی رفسنجانی با یک حالت گریه آلودی به من می گفت فلانی تا بهشتی بود ما خیالمان راحت بود

در نماز جمعه هفته دوم تیرماه ۱۳۶۲، آیت الله خامنه ای امامت این گردهمایی مذهبی را مصادف با شهادت مولای متقیان بر عهده دارند. در خطبه دوم، ایشان با اشاره به افعال بنی صدر وی را به دجال زمانه تشبیه وی یادآور می شوند که فاجعه هفت تیر امید مردم را بیشتر کرده است.

آیت الله خامنه ای در ادامه به ذکر خاطراتی از شهادت دکتر بهشتی اشاره ومی فرمایند: من آن روزهایی که تازه خبر شهادت این عزیزانمان را شنیدم بودم در بیمارستان برادرمان آقای هاشمی رفسنجانی با یک حالت گریه آلودی به من می گفت فلانی تا بهشتی بود ما خیالمان راحت بود.

حقیقت هم همین است هر جایی که انسان لازم بود هوشیارانه مراقب باشد تا سرش کلاه نرود، هر جایی که که احتمال خطا یا خیانتی می رفت اگر بهشتی آنجا بود خیال ما راحت بود، چشم دقیق او، ذهن تیز او، روح قوی او از هرگونه توطئه ای، خیانتی مانع می شد و برادر عزیزمان آقای هاشمی رفسنجانی که خود او یک شخصیت است، یک انسان بزرگ است، یک شخص است که انسان با بودن او احساس آسایش می کند اما او می گفت، او به من می گفت تا وقتی بهشتی بود خیال ما آسوده بود و همه مردم این احساس را می کردند در سراسر کشور احساس می کردند» ایت الله خامنه ای در این خطبه و در ادامه به تحلیل های روزنامه ها و نشریات اشاره و به ویژگی های نظام جمهوری اسلامی ایران می پردازند و متذکر می شوند که اگرچه شهید بهشتی شخصیتی قابل اطمینان برای نظام بود، اما با رفتن وی، نظام همچنان با قدرت به فعالیت خود ادامه داد و می دهد.

یازدهم تیرماه ۱۳۶۲، آقایان مهدوی کنی، ربانی املشی و رضوانی از فقهای شورای نگهبان به قید قرعه از این شورا خارج و آقایان مومن، محمدی گیلانی و امامی کاشانی به عنوان فقهای جدید شورای نگهبان در احکام جداگانه ای از سوی امام به عضویت این شورا در می آیند.

یازدهم تیرماه نیز، ایت الله هاشمی نیز در دیدار برخی از دانشجویان دوره مهندسی الکترونیک وزارت نیرو، بر لزوم توجه نخبگان فنی و صنعتی به مسائل توسعه کشور اشاره می کند. آیت الله هاشمی که در دهه ۶۰، به منظور توسعه همکاری های بین المللی و سازندگی کشور در دوران جنگ و پس از جنگ سفرهای زیادی را به کشورهایی، نظیر ژاپن، چین و شوروی سابق داشت، در این دیدار خطاب به حضار می گوید: «باید روزی برسد که ما از میلیاردها متر مکعب آب در تنگه هرمز انرژی عظیمی را به داخل کشور انتقال دهیم».

آیت الله هاشمی در ادامه بر لزوم توجه به منابع آب اشاره و از دانشجویان وزارت نیرو می خواهد تا با طراحی سیستم های آب رسانی، از رشد بیابان ها جلوگیری و به ابادانی هرچه بیشتر کشور توجه کنند.

۱۳۶۳: آیت الله خامنه ای: من اعتراف می کنم که وضع ادارات ما مناسب با خواسته های مردم نیست

ایت الله خامنه ای، رئیس جمهور وقت در سفری که به مناسبت شرکت در مراسم یادبود شهدای هفتم تیر به اصفهان داشتند، طی مصاحبه ای به محبت ویژه ای که بین مسئولین و مردم به وجود آمده است اشاره و در اظهار نظری صادقانه در تشریح وضعیت ادارات دولتی می فرمایند: «من اعتراف می کنم که وضع ادارات ما مناسب با خواسته های مردم نیست، در ضمن کمبود ها و سختیها در میان کارمندان دولت بلسیار زیاد است اما از حق مردم هم نمی توان گذشت، با همه مشکلات بسازیم» ایشان در ادمه به لزوم اتحاد بین معممین و پاسداران اشاره و بر لزوم رسیدگی به حال مردم تاکید می کنند.

۱۳۶۷ میرحسین موسوی: آمریکا از عواقب اقدام جنایتکارانه خود مصون نخواهد بود

در نماز جمعه هفته دوم تیرماه، ایت الله خامنه ای، رئیس شورای عالی دفاع به ایراد خطبه می پردازند و بر لزوم حفظ انسجام در جبهه های جنگ اشاره و خواهان حضور هرچه بیشتر جوانان در جبهه ها برای پاسخ به حملات نظامی و روانی دشمن می شوند، در مجلس نیز قرار است نخست وزیر، میرحسین موسوی از مجلس رای اعتماد بگیرد . موسوی در سخنرانی مبسوطی که ارایه می دهد به شرح عملکرد دولت می پردازد و در نهایت با ۲۰۴ رای موافق از مجلس برای ادامه فعالیت خود رای اعتماد می گیرد.

وی اگرچه در سخنان خود به دستاوردهای دولت تحت اختیارش اشاره می کند، اما در پایان می گوید اگر کسی بگوید دولت برای کوخ نشینان کاری نکرده است، نباید دست او را کنار زد و اگر دستش برای یاری دراز شده، دولت باید دست او را بفشارد. موسوی در بخش دیگری از سخنان خود بر لزوم ذوب دولت در جنگ اشاره و دلیل این امر را نیاز انقلاب به پیروزی های بیشتر که به عقیده او در جنگ با عراق محقق می شود می داند.

هفته دوم تیرماه سال ۱۳۶۷، بحث حمله نظامی آمریکا به هواپیمای مسافربری ایران در محافل خبری مطرح است. مقامات جمهوری اسلامی ایران، با واکنش تندی آمریکا را مسئول مستقیم جنایت مزبور می دانند. میرحسین موسوی، نخست وزیر، در اظهار نظری انقلابی اظهار می دارد:«آمریکا از عواقب اقدام جنایتکارانه خود مصون نخواهد بود» دکتر ولایتی، خواستار اعزام فوری هیات کارشناسی متخصص توسط دبیر کل سازمان ملل به منطقه برای بررسی وضعت می شود.

سایر مقامات نیز در روزهای آتی نسبت به این واقعه تلخ واکنش های تندی نشان می دهند. مردم ایران نیز سوگوار می شوند، روز سیزدهم تیرماه ۱۳۶۷، در سراسر کشور عزای عمومی اعلام می شود.

۱۳۶۸: اموال امام نه تنها افزایش، که کاهش هم یافته

دیوان عالی کشور به اموال حضرت امام، به درخواست یادگار امام رسیدگی ور در تاریخ ۱۲ تیرماه ۱۳۶۸ نتیجه را اعلام می کند. آیت الله موسوی اردبیلی، رئیس دیوانعالی کشور با مقدمه ای در پاسخ به نامه حاج احمد خمینی، یادگار امام(ره) که در شماره قبل به آن اشاره شد، ابتدا ضمن مقدمه ای متذکر می شود که بررسی و رسیدگی به اموال امام(ره) خواست دیوانعالی نبوده و صرفا در پاسخ به درخواست حاج احمد آقا و طبق قانون اساسی این رسیدگی انجام شده است.

اما نتیجه جالب است، بر اساس نتیجه بررسی های دیوانعالی، اموال امام(ره) نه تنها از آنچه در تاریخ ۲۴ دیماه ۱۳۵۹ در پاسخ به دیوانعالی کشور اعلام شده بود افزایش نیافته، بلکه کمتر هم شده است، دلیل هم بخشیدن زمین موروثی امام در خمین بوده است.

۱۳۶۴: امام(ره): اگر نخست وزیر را برداریم و جنابعالی را نخست وزیر بکنیم چقدر می توانید کار بکنید

در دیداری که اعضای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با حضرت امام دارند، اما بر لزوم اتحاد بین دستگاه ها و مجامع تاکید و اعضای این جامعه و وعاظ و روحانیون را از اختلاف افکنی به شدت منع می کنند.

ایشان در این سخنان به روحانیون توصیه و نصیحت می کنند که اگر مشکل یا اختلاف نظری با مسئولان داشتند، ضمن توجه به اینکه برداشت ها متفاوت است، به جای ایجاد اختلاف، به نصیحت بپردازند: «اگر خدای ناخواسته بین جامعه مدرسین با دولت یا با جامعه با مجلس با دولت اختلاف پیدا شود شکست می خوریم اما اگر همه با هم باشیم هامنطور که تابحال بوده ایم و شما در تبلیغات و وعاظ در منابر و علما در مساجد مردم را دعوت به وحدت کنند این جمهوری باقی می ماند و امور بتدریج درست می شود ولی اینطور نیست که کسی قدرت داشته باشد و نکند، باید قدرت و حجم کار آنها را ببینیم و بسنجیم که اگر من جای او باشم چه می توانم بکنم اگر نخست وزیر را برداریم و جنابعالی را نخست وزیر بکنیم چقدر می توانید کار بکنید حساب کار را با حساب قدرت باید بسنجید و مسائل را باید دوستانه حل نمود »

بازخوانی مطبوعات دهه ۶۰، هفته اول تیرماه

تیر ۱۱م, ۱۳۸۹ ۳ comments

بررسی چگونگی روابط دیپلماتیک تهران با جهان در سال های دهه ۶۰، که اوج مشکلات کشور به خاطر جنگ بوده است قابل توجه به نظر می رسد. بی شک این سطح از عزت ملی در مقابل سایر کشورهای جهان و سازمان های بین المللی ناشی از اتحاد و پشتیبانی مردم از مسئولان وقت بوده است. سفر دبیر کل آزانس بین المللی انرژی هسته ای(در آن سال ها) به کشورمان و نوعا برخورد ایران با وی قابل توجه است.

در ادامه سری گزارش های بازخوانی مطبوعات دهه ۶۰، این هفته اهم وقایع هفته اول تیرماه دهه ۶۰  از نظرتان می گذرد:
دیدار  دبیر کل آژانس بین المللی انرژی هسته ای با نخست وزیر وقت،  پاسخ هاشمی رفسنجانی به تحرکات در خلیج فارس،  راهبرد امام(ره) در خصوص جنگ ایران و عراق و اسرائیل و لبنان و همچنین عزل بنی صدر و اعلام اسامی نمایندگان موافق و مخالف از جمله مطالبی است که در این شماره از نظرتان می گذرد.

۱۳۶۰:  اعلام اسامی موافق و مخالف عدم کفایت سیاسی بنی صدر

اول تیرماه ۱۳۶۰، خبر شهادت دکتر مصطفی چمران در جبهه دهلاویه است که در مطبوعات خود نمایی می کند. پس از شهادت او، سیل پیام های مسئولین وقت به مناسبت شهادت نماینده امام در ارتش صفحات روزنامه ها را پر کرد است. شهید آیت الله بهشتی،  ایت الله خامنه ای،  آیت الله هاشمی رفسنجانی و… از شخصیت هایی هستند که پیام های تسلیتی را به این مناسبت صادر کرده اند.

اما ادامه بحث بنی صدر که از خرداد ۶۰ داغ شده بود، همچنان در تیرماه نیز ادامه دارد . در هفته اول تیرماه ۶۰، مجلس به طور رسمی رای به عدم کفایت بنی صدر می دهد. دادستان تهران پس از این رای، از مردم می خواهد تا «هر جا بنی صدر را دیدند، دستگیر کنند»

آیت الله هاشمی رفسنجانی رئیس وقت مجلس شورای اسلامی، نامه ای به امام نوشته و در آن رای مجلس را نسبت به عدم کفایت بنی صدر به اطلاع امام می رساند و در پاسخ امام نیز بنی صدر را از ریاست جمهوری عزل می کنند. پاسخ امام به این شرح است: پس از رای اکثریت نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی، مبنی بر اینکه آقای ابوالحسن بنی صدر برای ریاست جمهوری اسلامی ایران کفایت سیاسی ندارد، ایشان را از ریاست جمهوری اسلامی ایران عزل نمودم. روح الله موسوی الخمینی، اول تیرماه ۱۳۶۰

در جلسه ای که در مورد کفایت سیاسی رئیس جمهور در مجلس شورای اسلامی تشکیل شده بود، مجموعا ۷۷ رای موافق، ۱۲ رای ممتنع و یک رای مخالف به صندوق انداخته شده بود. در میان اسامی موافیقان عدم کفایت سیاسی بنی صدر، نام برخی از چهره های سیاسی آشنا به چشم می خورد که خود قابل توجه است، در اینجا نام برخی از آنها آورده شده است:

سیدعلی خامنه ای،  عطاالله مهاجرانی، مهدی کروبی،  شمس الدین حسینی، منوچهر متکی، حبیب الله عسگراولادی مسلمان، صادق خلخالی، جعفر جوادی شجونی، هادی غفاری، علی اکبر ولایتی، دری نجف آبادی، الویری و…

اما آرای ممتنع را چه کسانی به صندوق انداختند، این نمایندگان عبارتند از: هرای خلطیان، رضا اصفهانی، محمد مجتهد شبستری، حجتی کرمانی، خلیلی، شهرکی، برومند، شجاعی، رجائیان وسید محمدمهدی جعفری . «صلاح الدین بیانی» تنها مخالف عدم کفایت سیاسی بنی صدر در مجلس شورای اسلامی بود.

سوم تیرماه ۱۳۶۰، مهدی کروبی مدیر مسئول وقت مجله شاهد و اعضای تحریریه این مجله به دیدار امام امت رفته اند که در آن دیدار، حضرت امام نکات و توصیه هایی را در خصوص چگونگی کار مبطوعاتی به حاضرین متذکر می شوند.

۱۳۶۱: راه قدس از کربلا می گذرد

هفته اول تیرماه ۱۳۶۱، به مسائل جنگ اختصاص دارد. ظاهرا خطی فکری وجود دارد که مسئولان نظام و امام امت به آنها توصیه هایی می کنند.  به طور مکرر  امام و مسئولان تاکید دارند که اگرچه مساله لبنان و هجوم رژیم صهیونیستی به این کشور برای مسلمانان ایران مهم است، اما «راه قدس از کربلا می گذرد» به این معنا که باید با افزایش نفرات در جبهه های  سرنوشت جنگ ایران و عراق مشخص شود، بعد به مساله لبنان پرداخته شود.

این مهم در این کلام امام امت در دیدار جمعی از طلاب قم که در اول تیرماه ۱۳۶۱ منتشر شد به خوبی مشهود است: «ما می خواهیم قدس را نجات دهیم لیکن بدون نجات عراق نمی توانیم»

روز بعد از سخنان امام، آیت الله هاشمی رفسنجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی در سخنانی در مجلس، به تشریح سخنان امام برای نمایندگان پرداخت. هاشمی رفسنجانی یادآور می شود: امام توجه خاصی نسبت به تقدم جنگ در مرزهای ایران نسبت به جنگ لبنان داشتند. هاشمی سپس  شرایط آن روز را چنین بررسی می کند که هدف اسرائیل از هجوم به لبنان، تحت تاثیر قرار دادن جنگ ایران و عراق بوده است.

روز چهارم تیرماه نیز، ایت الله جنتی خطیب جمعه قم به سخنان امام امت و ایت الله هاشمی رفسنجانی اشاره و یاد آور می شود که اگر شما توانستید در عراق دشمن را شکست بدهید، آن وقت است که می توانید برای لبنان هم کاری بکنید.

۱۳۶۲: لحظات التهاب آور خانواده  آیت الله خامنه ای پس از سو قصد به جان ایشان

پنجم تیرماه ۱۳۶۲، پس از سوء قصد نافرجام به جان ایت الله خامنه ای در مسجد ابوذر، مصاحبه ای از همسر ایشان در مطبوعات منتشر می شود. در این مصاحبه، خانم خامنه ای به تشریح لحظات التهاب آور پس از سوء قصد به جان آیت الله خامنه ای می پردازند: «ما برای ناهار منتظرشان بودم و ساعت ۲ بعد از ظهر بود و چون برق منزل قطع شده بود رادیو نداشتیم و من اخبار را نشنیده بودم و از هیچ جا خبر نداشتم، در این وقت یکی از اشنایان تماس گرفت و سوال کرد که ایا ترور آقای خامنه ای صحت دارد؟ من بدون اینکه اظهار بی اطلاعی کنم پرسیدم شما چه خبری دارید. آنها گفتند که رادیو چنین خبری به دست ما داده است. » جالب است که همسر ایشان با ماشین همسایه که به نقل از ایشان پیشتر ماشین را جلوی در آماده کرده بودند به بیمارستان راه آهن برای ماقات با همسر می روند.

۱۳۶۳: دشمنان انقلاب با تحزب مشکل دارند

در دوم تیرماه سال ۱۳۶۳، ایت الله خامنه ای در جمع خانواده شهدای هفتم تیر، سخنرانی می کنند. ایشان در این سخنرانی با تشریح انگیزه تروریست ها از این بمب گذاری یاد آور می شوند: دشمنان انقلاب اسلامی وجود تحزب را  به عنوان خطری برای موجودیت خود لذا در صدد بر آمدند جمهوری اسلامی را به هر شکل مورد تهاجم قرار بدهند.  ایشان در بخش دیگری از سخنان خود، مساله را فرتر از مسائل فردی عنوان و اضافه کردند: علت اینکه دشمن آن روز حزب جمهوری اسلامی را برای آن ضربه هولناک انتخاب کرد این بود که آنها می خواستند به حزب ضربه بزنند و محور تشکل و تحزب را در مرکز آن مورد حمله قرار دهند که این نکته باید مورد توجه قرار بگیرد. ایشان در ادامه سخنان خوبد به لزوم وجود تشکل و تحزب برای قدرتمند کردن نظام تاکید می کنند .

۱۳۶۴: توقیف صبح آزادگان و اظهار تاسف نخست وزیر

ششم تیرماه ۱۳۶۴، مهندس میر حسین موسوی، نخست وزیر وقت نسبت به توقیف روزنامه صبح آزادگان اظهار تاسف می کند. مهندس موسوی در مصاحبه ای می گوید:  روزنامه باید نظرات خود را شجاعانه بیان کند و نباید اختلاف دیدها باعث فشار روی رسانه شود، در مورد روزنامه صبح ازادگان البته دولت باید قدردان حمایت های این روزنامه از مجریان انقلابی و خط سازش ناپذیر دولت محرومان باشد.

۱۳۶۵: مواظب باشید تعطیل نشوید

اول تیرماه ۱۳۶۵، هیات امنای بنیاد روزنامه رسالت به دیدار رئیس مجلس وقت، آیت الله هاشمی رفسنجانی می روند. در این دیدار هاشمی رفسنجانی به لزوم حرکت صحیحی روزنامه اشاره و ادامه می دهند که نباید فعالیت روزنامه رسالت به گونه ای باشد که موجب اختلاف افکنی شود. آیت الله هاشمی به وجود پیشداوری ها در مورد این روزنامه اشاره و ادامه می دهد:  کیفیت طرح مسائل در روزنامه باید به گونه ای باشد که این پیشداوری را که گفته می شود این روزنامه مثلا دست راستی یا طرفدار مستکبرین یا ارتجاعی است را تایید نکند، بلکه از بین ببرد. ایت الله هاشمی در ادامه در خصوص تعیی آیت الله هاشمی سپس در خصوص تغییرات در چگونگی عملکرد روزنامه رسالت یاد آور می شود: من تابحال تغییراتی شنیده ام که نمی خواهم بگویم اینها تغییرات درستی است. بعضی ها تعبیر می کنند که اینهم سرنوشتش مثل میزان و یا فلان می شود. باید مواظب باشید که روزنامه به تفرقه افکنی و اختلاف آفرینی متهم نشود که به تعطیلی آن منجر خواهد شد.

۱۳۶۶: اگر یک گلوله در خلیج فارس شلیک شود….

پنجم تیرماه ۱۳۶۶ نماز جمعه تهران به امامت آیت الله هاشمی اقامه می شود. هاشمی رفسنجانی در خطبه های نماز جمعه پنجم تیرماه، با اشاره به تحرکات مرموز در خلیج فارس از سوی آمریکا یاد آور می شود: «ما به غرب و شرق و مردم آمریکا اعلام می کنیم که اگر یک گلوله در خلیج فارس شلیک شود، شروع جنگ در اختیار آنهاست، اما پایان جنگ دیگر در اختیار آنها نیست و این واقعیتی است چراکه با فرار آنها از منطقه، ما و دوستانمان آنها را تعقیب خواهیم کرد و ضربات خود را به آنها خواهیم زد» هاشمی در ادامه یادآور می شود که ایران مایل به جنگ در خلیج فارس نیست اما اگر خونی در خلیج فارس توسط آنها ریخته شود، ایران قطعا پاسخ خواهد داد.

۱۳۶۸: ابراز تمایل آژانس بین المللی اتمی برای همکاری با ایران

بررسی چگونگی روابط دیپلماتیک تهران با جهان در سال های دهه ۶۰، که اوج مشکلات کشور به خاطر جنگ بوده است قابل توجه به نظر می رسد. بی شک این سطح از عزت ملی در مقابل سایر کشورهای جهان و سازمان های بین المللی ناشی از اتحاد و پشتیبانی مردم از مسئولان وقت بوده است. سفر دبیر کل آزانس بین المللی انرژی هسته ای(در آن سال ها) به کشورمان و نوعا برخورد ایران با وی قابل توجه است.

اول تیرماه ۱۳۶۸، هانس بلیکس دبیر کل وقت آژانس بین المللی انرژی اتمی به ایران می آید و با مهندس میرحسین موسوی، نخست وزیر وقت دیداری انجام می دهد. وی ابتدا گزارشی از عملکرد آژانس به نخست وزیر ایران ارایه می کند و پس از آن آمادگی خود را برای ایجاد و گسترش استفاده صلح آمیز از انرژی اتمی به ویژه تاسیس نیروگاه  در ایران اعلام می کند.

در ادامه مهندس موسوی به عملکردها و دست آورد های ایران در این زمینه اشاره و یاد آور می شود که کشورهای غربی و دارندگان سلاح های اتمی به محیط زیست آسیب وارد کردند، نخست وزیر وقت در ادامه به تعهد ایران نسبت به موضوع محیط زیست و عدم گسترش  سلاح های اتمی اشاره و متذکر می شود: در خصوص نیروگاه بوشهر آلمان غربی کارشکنی هایی انجام داده است که ما برای ادامه کار و افتتاح نیروگاه بوشهر با منابع دیگری مذاکراتی انجام داده ایم که پاسخ های دلگرم کننده ای نیز از آنها دریافت کرده ایم.


این سری گزارش ها در سایت عصر ایران منتشر می شود.