Archive

Archive for February, 2016

کارآفرین نابغه پایش و قاچاق لوازم خانگی با پوشش حمایت از تولید داخلی!

بهمن ۲۴م, ۱۳۹۴ ۲ comments

 

اما بد نیست برنامه پایش که همواره خود را جزو دلسوزان اقتصاد کشور معرفی کرده است، یا هر کدام از برنامه های صدا و سیما، نور افکن «شفافیت» خود را روی همین پرونده قاچاق که مشخصا و قطعا آسیب های جدی به اقتصاد کشور میزند بیندازند.موضوع برنامه میتواند: «قاچاق لوازم خانگی، با پوشش تولید لوازم خانگی» با حضور کارآفرین نابغه، آقای محمدرضا دیانی باشد.

روز شنبه دهم بهمن ماه همین امسال، تیتر یک خبر روی خبرگزاری مهر منتشر شد و خیلی زود به دست فراموشی سپرده شد! عنوان خبر فراموش شده این بود: «کشف محموله بزرگ قاچاق لوازم خانگی در جنوب ایران»

پس از آن علی رغم ابعاد بزرگ ماجرا، هیچ پیگیری از سوی رسانه ها در خصوص این خبر انجام نگرفت. رسانه ملی، در بخش های خبری خود موضوع را چنانکه هر خبر دیگری را پوشش میدهد، پوشش نداد و موضوع ظاهرا با گذشت حدود ده روز، عملا به فراموشی سپرده شده است.

خبر چه بود؟

یک باند قاچاق کالا در پوشش واردات قانونی «لوازم و قطعات تولید یخچال» اقدام به قاچاق یخچال خارجی می‌کرد که در گمرک شهیدرجایی این محموله بزرگ کشف و ضبط شد.

این محموله بزرگ قاچاق در قالب ۵۲ کانتینر در حال ورود به داخل کشور بوده است.این باند قاچاق کالا سعی کرده بود که با جاسازی یخچال‌های خارجی در پشت کانتینرها و قرار دادن قطعات و لوازم تولید یخچال در جلوی کانتینر آن را به داخل کشور وارد کند. در این شیوه سه ردیف قطعات در جلوی کانتینر قرار گرفته و در پشت این سه ردیف یخچال‌های «ساید بای ساید» جاسازی شده بودند.

چرا؟

در حال حاضر تعرفه واردات یخچال خارجی ۷۶ درصد و واردات قطعات ۷ درصد است، ضمن اینکه ارز دولتی برای حمایت از تولید داخلی به قطعات وارداتی یخچال تعلق می‌گیرد اما به یخچال ساخته شده وارداتی تعلق نمی‌گیرد.

چه کسی؟

کانتینرها متعلق به شرکتی به نام «مبین طاها انتخاب»  است. اما این شرکت متعلق به کیست؟ بر اساس آخرین صورتجلسه این شرکت اعضای حقوقی این شرکت را : شرکت گروه توسعه سرمایه گذاری انتخاب، ارکان ساختار نوین ایرانیان و حایر آسا تشکیل دادند.

 1

انتخاب های انتخاب

نیازی نیست زیاد درباره هویت صاحب محموله عظیم قاچاق لوازم خانگی تحقیق زیادی شود. همین که ترکیب هیات مدیره گروه توسعه سرمایه گذاری انتخاب را بررسی کنیم همه چیز مشخص خواهد شد. سه برادر به نام های: علی، عباس و محمدرضا دیانی اعضای هیات مدیره این شرکت را تشکیل دادند. باقی شرکت های موجود در لیست بالا نیز از زیر مجموعه های همین گروه هستند.

2

این شرکت در ۵ حوزه مشخص فعالیت میکند: لوازم خانگی، فولاد، ساختمان، پتروشیمی و بازرگانی.

در گروه لوازم خانگی مجموعه از طریق شرکت های: حایر تهران، حایر پلاست، حایر آسا، اسنوا، سپید مطهر، مطهر ضمیر، کالابران، حایر فام،  اکرودیته و انتخاب سرویس حامی فعالیت میکند.

برند های: دوو ، اسنوا و تکنوگاز اصلی ترین برندهایی هستند که این مجموعه از لوازم خانگی روانه بازار میکند، اما مجموعه فعالیت های خود در بخش های ساختمان، پتروشیمی و نفت و بازرگانی را نیز دارد، که طبیعتا از تولید لوازم خانگی بسیار پرسود تر هستند!

کار آفرین نابغه در پایش

اصلی ترین شخص در هیات مدیره گروه توسعه سرمایه گذاری انتخاب که ده ها شرکت را در زیر مجموعه خود جای داده، یکی از برادران به نام محمدرضا است. وی در سال های گذشته و به خصوص پس از پایان دوران ریاست جمهوری احمدی نژاد، به شدت در رسانه ها حضور میابد و از نظام اقتصادی کشور انتقاد میکند.

معرفی محمدرضا دیانی به عنوان کارآفرینی نابغه در برنامه پایش

معرفی محمدرضا دیانی به عنوان کارآفرینی نابغه در برنامه پایش

یکی از اصلی ترین ابزارهای رسانه ای وی رسانه ملی است. به طوری که چندین بار در برنامه پایش حضور یافته و با عناوین مختلف از جمله  «کار آفرین» به ایراد انتقاد پرداخته است. وی که یکبار قویا شایعه بدهکار بودن خودش را به سیستم بانکی رد کرده، عموما در تلویزیون و با در اختیار داشتن این رسانه، از عملکرد سیستم بانکی کشور انتقاد میکند. از آنجا که وی از سوی رسانه ملی با عنوان «کار آفرین نابغه» معرفی میشود، با توجه به شرایط اقتصادی کشور و مشکلات بیکاری، میتواند سخنان خود را با چاشنی دلسوزی برای اشتغال همراه سازد.

طبیعتا طلب کردن بدهی از یک «کار آفرین نابغه» که تریبون رسانه ملی را نیز در اختیار دارد برای بانک ها زیاد ساده نیست. البته، برنامه پایش هم رویکردی همسو با دیانی دارد. در دیماه امسال این برنامه موضوع یکی از برنامه های خود را دقیقا و اتفاقا به دغدغه های محمدرضا دیانی اختصاص داد، یعنی عملکرد نظام بانکی در کمک به تولید داخلی.

خروجی برنامه ۲۸ دیماه تقریبا انتقاد به نظام بانکی بابت حمایت ضعیف از تولید کنندگان و دریافت سود بالای تسهیلات بود. اتفاقا این سود تسهیلات بانکی هم یکی از دغدغه های همیشگی دیانی بوده است. ۱۸ دیماه نیز پایش موضوع برنامه خود را مطالبات بانک ها از بدهکاران بانکی قرار  داده بود، پیش از آن نیز چنین مسائلی سابقه داشته است. برای مثال در ویژه برنامه اول اذرماه همین امسال، موضوع برنامه تصمیم دولت در ارایه تسهیلات خرید کالای ایرانی بود که نتیجه نظرسنجی آن به طرز جالبی ۸۷ درصد موافق ارایه تسهیلات بانکی به تولید کنندگان کالای ایرانی بود!

ذکر تمام این موارد طبیعتا از حوصله این نوشتار خارج است، شما با جستجوی ساده ای در اینترنت، میتوانید انبوه اظهار نظرهای محمدرضا دیانی در برنامه های صدا و سیما و به خصوص پایش را ملاحظه کنید.

کار آفرین نابغه، اما بی اطلاع

محمدرضا دیانی که مجموعه خود را با کمک صدا و سیما به عنوان یک مجموعه حامی تولید لوازم خانگی معرفی کرده و خود را منتقد نظام بانکی کشور بابت ارایه تسهیلات با نرخ بهره بالا به تولید، منتقد شرکت های وارد کننده لوازم خانگی، منتقد ثبت سفارش لوازم خانگی و… معرفی کرده است، آیا اکنون اطلاع دارد که شرکت « مبین طاها انتخاب » یکی از بزرگترین محموله های قاچاق لوازم خانگی را در بندر شهید رجایی دارد. شرکتی که شرکت اخوان دیانی، جزو اعضای هیات مدیره آن هستند؟

قاچاق لوازم خانگی با پوشش تولید لوازم خانگی! این موضوعی است که باید روشن شود، اما کجا؟ شما هم اکنون در اکثر رسانه های مطرح کشور، لا اقل یک لوگو یا تبلیغ از حداقل یکی از برندهای گروه صنعتی انتخاب را مشاهده میکنید.

البته شاید این اتفاقی باشد! اما بد نیست برنامه پایش که همواره خود را جزو دلسوزان اقتصاد کشور معرفی کرده است، یا هر کدام از برنامه های صدا و سیما، نور افکن «شفافیت» خود را روی همین پرونده قاچاق که مشخصا و قطعا آسیب های جدی به اقتصاد کشور میزند بیندازند.

موضوع برنامه میتواند: «قاچاق لوازم خانگی، با پوشش تولید لوازم خانگی» با حضور کارآفرین نابغه، آقای محمدرضا دیانی باشد.