Archive

Archive for August, 2021

سعید؛ پسر عباس آقا: از جهاد تا شکار و وزارت

مرداد ۱۵م, ۱۴۰۰ ۱ comment

 

ماجرای شکار و شکارفروشی سعید نمکی و همینطور ارتباطش با شرکت های دارویی به خصوص خانواده نراقی، در آینده مشخص خواهد شد. اما مقصر جلوه دادن نمکی برای فاجعه کرونا در ایران آدرس غلط دادن است. قطعا او و اشخاص وابسته به او در این بین تخلفات سنگینی داشتند، اما آنها در فضایی تخلف کردند که کس دیگری آن را ایجاد کرده.

 

سعید نمکی را باید از زمان شکارچی بودنش شناخت، اورا امروز همه ما با کرونا میشناسیم، اما اهالی محیط زیست او را به عنوان شکارچی که با گرفتن پست در سازمان محیط زیست زمینه شکارفروشی را فراهم میکرد میشناسند.

تابناک پیش از وزیر شدن سعید نمکی در گزارشی نوشته بود: «افرادی از جمله سعید نمکی….. که در آن نشست از فواید صدور پروانه شکار برای حفاظت از زیستگاه‌ها گفتند و خواهان لغو ممنوعیت شکار شدند ….. حالا پس از ۴ سال به قلب سازمان حفاظت محیط زیست نفوذ کرده‌اند……نمکی که از مدافعان پروپاقرص شکار است، حالا علاوه بر معاونت سازمان برنامه و بودجه، مشاور عالی رئیس سازمان حفاظت محیط زیست است.»

 

آقای شکارچی در برخورد با محیط بانان، اسماعیل کهرم در اشاره ای تلویحی گفته بود: شکارچیانی مرفه که یا پزشک هستند یا مشاغل پردرآمد دیگری دارند و با اسلحه ۲۵۰ میلیون تومانی و خودروی آن‌چنانی با چراغ‌خاموش در کویرها و سایر نقاط کشور بارها شکار کرده....مگر نسل وحوش و ترکیب جنسیتی‌شان طی میلیون‌ها سال با کمک اسلحه تلسکوپ‌دار رمینگتون حفظ شده که از ما می‌خواهند چنین توجیهی را برای شکارفروشی، بپذیریم؟...پروانه‌هایی که به شکارچیان خارجی دستکم به مبلغ ۷۰ میلیون تومان فروخته می‌شود

آقای شکارچی در برخورد با محیط بانان، اسماعیل کهرم در اشاره ای تلویحی گفته بود: شکارچیانی مرفه که یا پزشک هستند یا مشاغل پردرآمد دیگری دارند و با اسلحه ۲۵۰ میلیون تومانی و خودروی آن‌چنانی با چراغ‌خاموش در کویرها و سایر نقاط کشور بارها شکار کردند …. مگر نسل وحوش و ترکیب جنسیتی‌شان طی میلیون‌ها سال با کمک اسلحه تلسکوپ‌دار رمینگتون حفظ شده که از ما می‌خواهند چنین توجیهی را برای شکارفروشی، بپذیریم؟…پروانه‌هایی که به شکارچیان خارجی دستکم به مبلغ ۷۰ میلیون تومان فروخته می‌شود

 

ترقی در دوران انقلاب

اما از کجا شروع کرده؟ نمکی اینطور پله های ترقی را طی کرده است؛  پس از انقلاب در سال ۱۳۵۷ او به جهاد سازندگی میرود و بعد هم جنگ.

۶۵ تا ۶۶: مدیر خانه بهداشت شهرستان نطنز

۶۶ تا ۶۹: رئیس دانشگاه علوم پزشکی کاشان (زادگاهش)

۶۹ تا ۷۰: قائم مقام وزیر بهداشت (رضا ملک زاده)

۷۰ تا ۷۲: معاون وزیر بهداشت (رضا ملک زاده)

۷۲ تا ۷۹: نامشخص (همزمان با وزارت مرندی و فرهادی)

۷۹ تا ۸۱: مدیرعامل شرکت داروسازی سبحان (این شرکت هم اکنون متعلق به ستاد اجرائی است)

۸۱ تا ۸۳: مدیرعامل تولید دارو(این شرکت هم هم اکنون متعلق به ستاد اجرائی و بنیاد ۱۵ خرداد است)

۸۳ تا نامشخص: مدیرعامل هلدینگ البرز  (این شرکت هم اکنون متعلق به ستاد اجرائی است)

از سال ۱۳۸۴ به بعد قضیه متفاوت دنبال میشود. سعید نمکی که تجربه حضور در وزارتخانه در سطوح عالی را داشته و با شرکت های بزرگ و انحصاری دارو مثل سبحان و تولید دارو همکاری کرده، حالا ارتباطات گسترده ای هم در بدنه دولت و هم در بین هلدینگ های داروسازی دارد، خودش هم که داروسازی خوانده، پس دست به کار میشود و سراغ بیزینس خودش میرود.

 

نمایه ارتباطات نمکی با اشخاص و شرکت های داروئی، برای دیدن در ابعاد واقعی و خوانا روی تصویر کلیک کنید

نمایه ارتباطات نمکی با اشخاص و شرکت های داروئی، برای دیدن در ابعاد واقعی و خوانا روی تصویر کلیک کنید

 

خانواده های دارو

تابستان سال ۱۳۹۷، برای خانواده های دارو تابستان داغی بود، کار یکی از آنها تمام شد، دختر وزیر صمت دولت روحانی، به اتهام قاچاق و فعالیت های غیر قانونی در زمینه دارو دادگاهی شد (+) این خبر خوبی برای رقبا بود و البته خبری بد برای دولت و روحانی، در همین تابستان، یکی همکاران رسانه ای دولت، توئیتی درباره نهاله نراقی، شرکت اکتور خاورمیانه و دختر او منتشر کرد.

b0

توئیت بهروز شجاعی، از همکاران رسانه ای دولت در نهم آگوست ۲۰۱۹ +

توئیت های ۲۰ میلیون تومنی

یکسال بعد و در تابستان سال ۱۳۹۸، سعید نمکی، وزیر تازه وارد بهداشت از مافیای دارو خبر داد که  یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار ارز دریافتی برای وارد کردن دارو و تجهیزات پزشکی را بالا کشیده‌ است! او همچنین گفته بود «از قرار موثق شبکه فساد اقتصادی بین برخی افراد و شبکه‌های مجازی هزینه میلیاردی می‌کنند که مثلاً بنده و وزارت بهداشت را تخریب کنند. ۲۰ میلیون تومان برای هر توئیت علیه نمکی خرج می‌کنند»

موضوع ارز دولتی دریافتی شرکت های داروئی، به خصوص در زمانی که کشور وضع اقتصادی مناسبی نداشت و اختلاف قیمت ارز خود رانت ویژه ای محسوب میشد، رسانه های گزارش هایی منتشر کردند. یکی از آنها مطلب ایرج مصداقی در رادیو زمانه به تاریخ ۴ اردیبهشت ۱۳۹۹، او در این گزارش درباره همه خانواده هایی که پشت پرده بازار داروی کشور هستند اطلاعات مفیدی ارائه کرد. لینک گزارش در رادیو زمانه در اردیبهشت امسال، مجددا بهروز شجاعی در یک رشته توئیت، به ارتباط وزیر بهداشت، سعید نمکی با خانواده نراقی پرداخت

 رشتوی بهروز شجاعی درباره خانواده نهاله نراقی و ارتباطشان با نمکی لینک توئیت

 

داروسازی که وزیر بهداشت شد

سعید نمکی، امروز وزیر بهداشت است و به لطف اظهارات نامتعارف و تملق هایش در دوران کرونا خوب شناخته شده، اما در اسناد قدیمی، او سعید نمکی فرزند عباس آقا، دارنده شناسنامه به شماره ۱۹۱، صادره از کاشان است. (۰۰) پانزده سال قبل او به همراه «حسن لقمان» شرکتی در زمینه واردات دارو و مکمل های غذایی به نام «پرشیا ارس خاورمیانه» تاسیس کرد. (۰۱) حسن لقمان کیست؟ اشاره ای به او در گزارش ها و توئیت های قبلی نشده است، حسن لقمان، فرزند اسماعیل، صادره از کاشان به شماره شناسنامه ۴، کد ملی ۱۲۶۳۰۷۴۶۷۷، او در سال ۸۵ یکی از موسسان و شرکای پرشیا ارس خاورمیانه بوده (۰۱) بعدها تا سال ۱۳۹۵، عضو هیات مدیره بود، که با خروج نمکی او هم خارج شده است. او در سال ۱۳۹۵، بازرس اصلی شرکتی میشود به نام «لیماک آسا دارو» در همین زمان شخصی به نام «سیدمهدی سجادی» عضو هیات مدیره است. (۱۴)

سیدمهدی سجادی، دبیر سابق انجمن داروسازان ایران

سیدمهدی سجادی، دبیر سابق انجمن داروسازان ایران

سیدمهدی سجادی از سال ۱۳۸۸ تاکنون عضو انجمن داروسازان ایران بوده و تا شهریور ۱۳۹۸ نیز دبیر این انجمن بود. + او همچنان عضو هیات مدیره انجمن است  (۴۵) سید مهدی سجادی تنها در انجمن سمت نداشته است.

او از تابستان سال ۱۳۹۷، مدیرعامل، رئیس و نایب رئیس هیات مدیره شرکت «تولید مواد اولیه داروئی البرز بالک» به نمایندگی از سرمایه گذاری اعتلا البرز بوده (۴۶۴۷۴۸۴۹۵۰۵۱) هر دو شرکت وابسته به گروه داروئی برکت و گروه داروئی برگت وابسته به ستاد اجرائی است. برای اطلاع بیشتر این مطلب را ببینید اما شریک دیگر سعید نمکی، شخصی به نام «نیما نارچی» فرزند عباس، صادره از سوئد به شماره شناسنامه ۳۴ است (۰۰) او هم اکنون صاحب یک شرکت در زمینه نرم افزارهای مورد استفاده در مجموعه های پزشکی است (وب سایت شرکت نارچی)

نیما نارچی، شریک سعید نمکی وزیر بهداشت، او هم اکنون یک شرکت در امریکا دارد، به نوشته خودش در سوئد به دنیا آمده، در دبی و ونکور بزرگ شده! صفحه توئیتر او که اتفاقا وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو را دنبال میکند!

نیما نارچی، شریک سعید نمکی وزیر بهداشت، او هم اکنون یک شرکت در امریکا دارد، به نوشته خودش در سوئد به دنیا آمده، در دبی و ونکور بزرگ شده! صفحه توئیتر او که اتفاقا وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو را دنبال میکند!

اینکه نیما نارچی، با سعید نمکی چطور آشنا شده و چه رابطه ای دارند و ۱۵ سال قبل که شرکت پرشیا ارس خاورمیانه تاسیس شده چند ساله بوده مشخص نیست، همین قدر معلوم است که او با سعید نمکی همراه بوده، چه در پرشیا ارس خاورمیانه، چه وقتی سعید نمکی از ترکیب سهامداران ژابیز دارو خارج میشود، او هم خارج شده است (۵۳)

نیما نارچی همزمان با سعید نمکی از ترکیب سهامداران شرکت ژابیز دارو خارج شده است

نیما نارچی همزمان با سعید نمکی از ترکیب سهامداران شرکت ژابیز دارو خارج شده است

پس از خروج نارچی و نمکی از شرکت تکلیف آن چه میشود؟ اینجا همان جایی ست که برای نمکی دردسر درست کرده! در تاریخ ۴ بهمن ۱۳۹۵، همه چیز در شرکت تغییر میکند و نازنین و ایمان جوادی و میترارسولی اصفهانی، جایگزین هیات مدیره قبلی میشود. (۱۰) هفت ماه بعد و در مهر ۱۳۹۶، بازهم شاهد تغییر در شرکت هستیم، ایمان جوادی خارج و جای او را امیرحسین ذوالفقاری میگیرد (۱۱)

شراکت ده ساله 

نمکی و نارچی در شهریور سال ۱۳۸۵ شرکت ژابیز دارو را تاسیس کردند. (۶۴) این دو همانطور که با هم آمدند، ده سال بعد و در شهریور ۱۳۹۵ سهم الشرکه شان را گرفتند و از شرکت خارج شدند. (۵۹) بعد از خروج نمکی و نارچی، تعداد اعضاء هیات مدیره این شرکت به دو نفر کاهش یافته و شرکای جدید مشخص میشوند: فاطمه نسا بلوری و حمیدرضا غلامی. (۶۵) فاطمه نسا بلوری در سه شرکت نمکی، در زمان های مختلف یا بازرس بوده یا عضو هیات مدیره.  حمیدرضا غلامی به همراه فاطمه نسا بلوری یک شرکت به نام «طلوع تدبیر پارسی » دارند شرکت در اردیبهشت ۱۳۹۳ در زمینه واردات و فروش کالای پزشکی تاسیس شده است. (۶۶

چهارسال بعد و در شهریور ۸۹، سعید نمکی شریک و سهامدار شرکت دیگری میشود، شرکت نداگستردرمان (۶۰) اما کمتر از یکسال بعد، در اردیبهشت ماه سهم الشرکه اش را میگیرد و از شرکت خارج میشود (۶۱) حال این آمدن و رفتن هشت ماهه دلیلش چه بوده؛ مشخص نیست!

نهاله نراقی و کرونا 

همانطور که در چارت آمده نهاله نراقی مستقیم ویا با چند واسطه از سال ۱۳۸۱ تاکنون به سعید نمکی وصل بوده، اما چرا نهاله نراقی مهم است؟ این ویدئو را ببینید

به جز آنچه درباره نهاله نراقی و شرکت هایش در چارت و گزارش های قبلی آمده، شرکت های او در دوران کرونا بسیار فعال بودند. شرکت او یعنی اکتورکو خاورمیانه (وب سایت شرکت) اول قرار بود واکسن روسی به کشور وارد کند، که مشخص نشد چه سرنوشتی پیدا کرد، بعد تولید واکسن روسی در ایران با سر و صدای زیاد و حضور سفیر ایران در روسیه و مقامات روسی و البته سعید نمکی، به شرکت نهاله نراقی سپرده شد. (ویدئو اینجا و سخنرانی نمکی در شرکت نراقی اینجا )

مورد مبهم وزیر

گذشته از پست هایی که نمکی در سازمان محیط زیست داشته و انگیزه او احتمالا دخالت در موضوع قرق ها و شکار فروشی بوده، مشخص نیست برچه اساسی، اما ظاهرا دولت روحانی اصرار داشته از اولین روزهای آغاز فعالیت، میز و صندلی برای سعید نمکی فراهم کند. کانون جهانگردی و اتومبیلرانی، که در زمان احمدی نژاد از جمله حیاط خلوت های مدافعان دولت او بود، کمی بعد از آغاز به کار دولت روحانی در سال ۱۳۹۲، حسابی تکانده شد! در اینجا سعید نمکی وارد شده و عضو و نایب رئیس هیات مدیره میشود (۵۴) ارتباط داروسازی و کانون جهانگردی چیست؟ مشخص نیست، به هر حال نمکی تا سال ۱۳۹۳ باقی میماند. (۵۵) از نایب رئیسی کانون جهانگردی که عجیب تر نیست! نمکی از سال ۱۳۹۴، تا ۱۳۹۷، به سمت معاونت علمی، فرهنگی و اجتماعی رئیس سازمان برنامه منصوب میشود. در همین دوره و از سال ۱۳۹۶، همزمان عضو هیات مدیره موسسه ایران (صاحب مجموعه رسانه های دولت مثل روزنامه ایران ) میشود (۵۶)  بعد از این هم وزارت و باقی ماجرا.

ماجرای شکار و شکارفروشی سعید نمکی و همینطور ارتباطش با شرکت های دارویی به خصوص خانواده نراقی، در آینده مشخص خواهد شد. اما مقصر جلوه دادن نمکی برای فاجعه کرونا در ایران آدرس غلط دادن است. قطعا او و اشخاص وابسته به او در این بین تخلفات سنگینی داشتند، اما آنها در فضایی تخلف کردند که کس دیگری آن را ایجاد کرده.

همه منابع: ۰۰ ۰۱ ۰۲ ۰۳ ۰۴ ۰۵ ۰۶ ۰۷ ۰۸ ۰۹ ۱۰ ۱۱ ۱۲ ۱۳ ۱۴ ۱۵ ۱۶ ۱۷ ۱۸ ۱۹ ۲۰ ۲۱ ۲۲ ۲۳ ۲۴ ۲۵ ۲۶ ۲۷ ۲۸ ۲۹ ۳۰ ۳۱ ۳۲ ۳۳ ۳۴ ۳۵ ۳۶ ۳۷ ۳۸ ۳۹ ۴۰ ۴۱ ۴۲ ۴۳ ۴۴ ۴۵ ۴۶ ۴۷ ۴۸ ۴۹ ۵۰ ۵۱ ۵۲ ۵۳ ۵۴ ۵۵ ۵۶ ۵۷ ۵۸ ۵۹ ۶۰ ۶۱ ۶۳ ۶۴ ۶۵ ۶۶ ۶۷ ۶۸