خانه > مطالب اصلی > پرواز قیمت سکه و خزانه پررونق دولت نهم و دهم

پرواز قیمت سکه و خزانه پررونق دولت نهم و دهم

بررسی قیمت سکه در ایران می‏تواند معیار مناسبی برای تشخیص وضعیت مالی مردم باشد. همچنین، از آنجا که طلا و سکه دارایی های امن به حساب می آید، افزایش تقاضا برای خرید سکه، که عموما منجر به افزایش قیمت آن می شود نیز می تواند نشان دهنده عدم اطمینان و بی اعتمادی مردم به شرایط اقتصادی در هر دوره به تناسب میزان افزایش قیمت‏‏ها به شمار رود.

نمودار رشد قیمت سکه طلا از ۱۳۶۰ تاکنون(قیمت ها به تومان)

nemodarasli-t

به گزارش سرویس اقتصادی آینده؛ در شرایطی که تصمیمات ناگهانی، می تواند سرمایه ها را دچار خطر کند، مردم ترجیح می دهند سرمایه خود را به طلا تبدیل و از امنیت آن اسایش خاطر داشته باشند. بدیهی است در چنین شرایطی، افزایش تقاضا برای خرید این کالا، منجر به افزایش قیمت آن خواهد شد.

اگرچه افزایش قیمت طلا، به عنوان یک کالا، با افزایش قیمت در همه گروه ها امری طبیعی به شمار می رود، اما افزایش های ناگهانی قیمت طلا که با تورم در همه گروه های کالا تناسب چندانی ندارد، می تواند پیام های دیگری نیز داشته باشد که البته قطعا بخشی از آن ناشی از قیمت جهانی طلاست.

در کشوری که در بخش های مختلف اقتصادی آن ثبات لازم به چشم می خورد، عموما تغییرات قیمت طلا، ناگهانی نیست. برای مثال، در آمریکا، با روی کار آمدن اوباما و طرح شعارهای انتخاباتی وی در مورد راهکارهای حل بحران اقتصادی، بازار طلا را در این کشور به شدت دگرگون ساخت.

در کشورمان ایران، اگرچه ارایه تحلیل با توجه به شرایط سیاسی کمی دشوار می نماید، اما بررسی قیمت سکه(بر اساس آمارهای بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران)، خالی از لطف نیست.

۱۳۶۰ تا ۱۳۶۸: افزایش ۶ هزار و ۴۰۰ تومانی

1

اگر دولت های موقت، شورای انقلاب و بنی صدر را فاکتور بگیریم، اولین دولت در کشور، دولت میرحسین موسوی، مشهور به کابینه جنگ بود. شرایط اقتصادی دشوار ناشی از جنگ تحمیلی، دولتمردان را بر آن داشت تا با اعمال سیاست های نظارتی، اقتصادی تماما دولتی را در این سال ها به اجرا در آورند.

همراهی مردم کشورمان نیز در آن سال های دشوار، نهایتا به کنترل وضعیت اقتصادی انجامید، به طوری که اگر همراهی و اعتماد مردم به دولت نبود، یقینا کشور در آن سال ها با مشکلات جدی روبرو می شد.

زمانی که میرحسین موسوی به عنوان نخست وزیر روی کار آمد، قیمت سکه ۳۵۰۰ تومان بود، تا سال ۶۲، قیمت سکه تغییری نکرد و ثابت ماند.

در سال ۶۳، با اندکی تغییر، به ۳۹۵۹ تومان رسید و در سال ۶۴، قیمت آن به ۴۴۱۸ تومان می رسد. سال ۶۵ نیز روند افزایش قیمت سکه همچنان با شیب ملایم ادامه می یابد و به قیمت ۶۵ هزار تومان می رسد.

در سال ۱۳۶۶، بیشترین افزایش قیمت در دولت میرحسین موسوی رخ می دهد و قیمت سکه ناگهان به ۱۱ هزار و ۲۰۰ تومان می رسد. در سال ۶۷، قیمت سکه پایین آمده و به بهای هر سکه ۹۹۳۹ تومان می رسد.

۱۳۶۸ تا ۱۳۷۶:افزایش ۳۰ هزار تومانی

2

جنگ تمام می شود و نوبت دولت سازندگی می رسد. برخی معتقدند که در این دولت، بیشترین سطح گرانی و تورم را مردم تجربه کردند. سکه هم تقریبا ۴ برابر شد. اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس جمهور آن سالهای ایران است.
چپ ها به شدت سیاست های اقتصادی او را مورد تاخت و تاز قرار دادند، اما هاشمی تصمیم گرفته بود به سوی اقتصاد آزاد گام بردارد.

در این سال ها، قیمت سکه و طلا هم از این تغییر سیاست ها در امان نمی ماند. در آغاز سال ۸۶، قیمت هر سکه طلا ۱۰ هزار و ۹۰۰ تومان است. در سال ۶۹ این قیمت به ۱۲ هزار و ۷۰۰ تومان می رسد. در سال ۷۰با کاهش، قیمت هر سکه طلا به ۱۲ هزار و ۴۰۰ تومان می رسد.

در سال ۷۱، بازهم افزایش جزئی در قیمت سکه طلا مشاهده می شود و هر سکه به قیمت ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان می رسد.

در سال ۷۲، قیمت سکه طلا رشد چشمگیری دارد و به قیمت ۱۶ هزار و ۴۰۰ تومان می رسد. در سال ۷۳، ناگهان قیمت سکه تقریبا دوبرابر شده و به قیمت ۳۰ هزار تومان می رسد.

در سال ۷۴، بازهم افزایش قیمت به چشم می خورد، هر سکه طلا به قیمت ۴۴ هزار تومان معامله می شود. در سال ۷۵، قیمت سکه کمی تعدیل شده و با کاهش ۳ هزار تومانی، به قیمت ۴۱ هزار تومان می رسد.

۱۳۷۶ تا ۱۳۸۴: افزایش ۶۵ هزار و ۷۰۰ تومانی

3

دولت اصلاحات روی کار می آید. عده ای تمایل مردم به دولت اصلاحات را ناشی از سیاست های دولت هاشمی می دانند.

در سال ۷۶ که خاتمی دولت را تحویل گرفت، قیمت هر سکه طلا، ۳۸ هزار تومان بود. در سال ۷۷، قیمت بسکه به ۴۵ هزارتومان می رسد و در سال ۷۸، به ۵۸ هزار تومان ارتقا میابد.

در سال ۷۹، سکه وارد قیمت ۶۰ هزار تومان می شود در سال ۸۰ نیز، قیمت تغییر چندانی نکرده. اما در سال ۸۱، هر سکه به قیمت ۶۹ تومان معامله میشود.

در سال ۸۲، قیمت سکه به ۸۶ هزار تومان می سرد و سال ۸۳ نیز با رشد تغریبا ۲۰ هزار تومانی، به قیمت هر سکه ۱۰۰ هزار تومان معامله می شود.

۱۳۸۴ تاکنون: افزایش ۲۴۹ هزار تومانی

4

وقتی احمدی نژاد دولت را از خاتمی تحویل گرفت، هر سکه حدودا ۱۰۰ هزار تومان بود و در حال حاضر، هر سکه طرح قدیم، به قیمت ۳۷۳ هزارتومان در بازار تهران معامله میشود.

در سال ۸۴، میانگین قیمت سکه ۱۲۲ هزار تومان بود، در سال ۸۵، این قیمت با حدودا ۴۵ هزار تومان افزایش به ۱۶۷ هزار و ۹۰۰ تومان می رسد.

میانگین قیمت سکه در سال ۸۶، بازهم قیمت سکه رشد دارد و با افزایش  ۶۴ هزار تومانی، به ۲۳۲ تومان می رسد. در سال ۸۷، بازهم قیمت سکه رشد دارد و با ۶ هزار تومان افزایش، به ۲۳۸ هزار تومان می رسد. در سال ۸۸، بازهم قیمت سکه رشد دارد و با ۱۳ هزار تومان افزایش، به رقم ۲۵۱ هزار تومان می رسد.

اما در سال ۸۹، تاکنون، قیمت سکه مدام در حال نوسان بوده، میانگین قیمت سکه از ابتدای سال جاری تا کنون، ۳۲۶ هزار تومان برآورد می شود که نسبت به سال گذشته، حداقل ۷۵ هزار تومان افزایش داشته است. این افزایش با وجود سیاست های نظارتی دولت و بانک مرکزی در عرضه پرشمار سکه و تزریق آن به بازار رخ داده است.

مرجع آمار تا سال ۱۳۸۶: بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران

مرجع آمار از ۱۳۸۶ تاکنون: سایت مثقال

———————–

این مطلب در سایت آینده نیوز با کد خبر۲۰۲۶۶ در مورخ ۲۵ آبان ۱۳۸۹ منتشر شد.

  1. ۲ آذر ۱۳۸۹ در ۲۲:۳۰ | #1

    fYhFan xebgqsbxjfvh, [url=http://xzzkbdxgetha.com/]xzzkbdxgetha[/url], [link=http://hrszxijlxszv.com/]hrszxijlxszv[/link], http://xkfebgaxwfor.com/

  2. parisa
    ۲۷ آبان ۱۳۹۱ در ۰۰:۲۷ | #2

    لطفا آپ دیت کنید الان قیمت طلا۱ میلیون ونیم هست

  1. ۷ آذر ۱۳۸۹ در ۲۱:۱۲ | #1